اجلاس کمیسیون همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ژاپن برگزار شد

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در عشق‌آباد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت امور خارجه ترکمنستان، دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ژاپن در «توکیو» با حضور وزرای امور خارجه و فعالان بخش خصوصی و دولتی 2 کشور برگزار شد.

در دوازدهمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ترکمنستان و ژاپن روند فعلی و دورنمای روابط و همکاری‌ها بین «عشق‌آباد» و توکیو مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و در پایان صورت جلسه مربوط به این اجلاس نیز امضاء شد.

«رشید مرداف» وزیر امور خارجه ترکمنستان در حاشیه سفر به توکیو ملاقات‌های دوجانبه‌ای با همتای ژاپنی و سایر مقامات عالی رتبه دولت ژاپن و فعالان بخش خصوصی این کشور داشته و درباره چگونگی توسعه و گسترش روابط و همکاری‌های همه جانبه بین 2 کشور مذاکراتی را انجام داد.

بررسی طیف وسیعی از روابط و همکاری‌های 2 جانبه بین عشق‌آباد و توکیو، همکاری‌ در زمینه سوخت و انرژی، واردات ماشین‌‏آلات و تجهیزات صنعتی و فناوری‌های نوین، همکاری در زمینه صنعت نساجی، پتروشیمی و شیمی و ساخت کارخانه آمونیاک در «مرو»در جنوب ترکمنستان از محورهای مهم ملاقات وزیر خارجه و مقامات دولت ترکمنستان و با همتایان ژاپنی اعلام شده‏ است.

«شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن به همراه نمایندگان بیش از 50 شرکت بزرگ ژاپنی 22 تا 28 اکتبر سال 2015 به کشورهای آسیای مرکزی از جمله قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، ترکمنستان و ازبکستان سفر کرد.

از سوی دیگر رئیس جمهور ترکمنستان نیز در سال 2013 میلادی به توکیو سفر و با مسولین ژاپن دیدار و قراردادهایی به ارزش بیش از 10 میلیارد دلار امضا کرد.

شرکت‏‌های ژاپنی در اجرای طرح‌های کلان تبدیل گاز طبیعی به گاز مایع، توسعه بنادر، ساخت نیروگاه‌های برق و دیگر زیرساخت‌های ترکمنستان به ارزش 18 میلیارد دلار مشارکت می‌کنند.

بر اساس این توافق‌نامه‌‌ها، 2 طرف در بخش بهداشت نیز همکاری خواهند کرد و ژاپن به ترکمنستان خدمات، کالاها و تجهیزات پزشکی ارائه می‏‌کند.

در حال حاضر در ترکمنستان حدود 30 طرح با مشارکت طرح‏‌های ژاپنی به ارزش بیش از 781 میلیون دلار و 91 میلیارد ین ژاپن انجام شده است.

از سوی دیگر ماه پیش ششمین اجلاس «آسیای مرکزی+ژاپن» در سطح وزرای خارجه 5 کشور آسیای مرکزی و ژاپن در ساختمان وزارت امور خارجه ترکمنستان نیز برگزار شد.

انتهای پیام/ز

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *