استقرار 900 خانوار عشایر در ییلاق‌های فیروزکوه/ عشایر فیروزکوه 1250 تن گوشت قرمز تولید می‌کنند

[ad_1]

عین‌الله اسفندیار امروز در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری فارس استان تهران درباره وضع عشایر در فیروزکوه اظهار کرد: هر فصل یک بار جلسه شورای عشایر در شهرستان فیروزکوه به ریاست فرماندار و با حضور دستگاه‌های خدمات‌رسان برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: دستگاه‌های خدمات‌رسان در شهرستان فیروزکوه در جلسه شورای عشایر کارنامه ارائه خدمات خود به عشایر را تشریح می‌کنند.

مسؤول اداره امور عشایر شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه تأمین آب آشامیدنی، شرایط کوچ و خدمات بهداشت و درمان و واکسیناسیون از ابعاد بررسی مشکلات عشایر در این جلسات است، تصریح کرد: هر دستگاهی برحسب وظیفه‌ای که دارد، میزان خدمات‌رسانی خود را توضیح می‌دهد.

اسفندیار با تأکید بر اینکه 900 خانوار عشایر در شهرستان فیروزکوه استقرار دارند، اضافه کرد: 00 6 خانوار عشایر بومی هستند و کوچ خود را از مناطق ییلاق و قشلاق در مراتع شهرستان انجام می‌دهند و 300 خانوار هم عشایر میهمان از شهرستان‌های استان سمنان مانند مهدی‌شهر، سرخه و … هستند.

وی با اشاره به اینکه کوچ عشایر میهمان به مناطق ییلاقی فیروزکوه 100 روزه است، تصریح کرد: عشایر در حوزه تولید گوشت قرمز و فرآورده‌های لبنی فعال‌اند.

مسؤول اداره امور عشایر شهرستان فیروزکوه اضافه کرد: شیر گوسفندی تا مبلغ 11 هزار تومان در بازار مصرف به مصرف‌کنندگان عرضه می‌شود و عشایر در بخشی این شیر را به فرآورده‌های لبنی تبدیل می‌کنند.

اسفندیار با تأکید بر اینکه عشایر فیروزکوه هشت تا 9 قلم محصول لبنی تولید می‌کنند، تصریح کرد: این محصولات با واسطه و دلالی به بازار عرضه می‌شود.

وی با اشاره به اینکه عشایر فیروزکوه یک‌هزار و 250 تن گوشت قرمز تولید می‌کنند، اضافه کرد: به خاطر موقعیت جغرافیایی فیروزکوه بین سه استان سمنان، تهران و مازندران، شهرهای ساری، آمل، تهران و سمنان، بازار عرضه تولیدات گوشت قرمز عشایر است.

مسؤول اداره امور عشایر شهرستان فیروزکوه با بیان اینکه از محورهای اصلی برنامه شورای عشایر صدور دفترچه دام است، تصریح کرد: شرکت تعاونی عشایر در این شهرستان فعال است.

اسفندیار تأکید کرد: 300 خانوار از بین 600 خانوار عشایر بومی فیروزکوه عضو این شرکت هستند؛ اما به خاطر خدمات محدود دیگر عضوگیری انجام نمی‌دهد.

انتهای پیام/ن

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *