تعطیلی ۲ مؤسسه ایرانی در تاجیکستان

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «آزادی»، 2 نمایندگی فرهنگی و اقتصادی سفارت ایران در استان «سغد» تاجیکستان دفتر خود را در «خجند» مرکز این استان تعطیل کردند.

یک کارمند نمایندگی فرهنگی ایران در خجند که نخواست نام وی فاش شود، گفت: تعطیلی این 2 مؤسسه با درخواست مقامات تاجیکستان صورت گرفت.

وی تصریح کرد: مقامات تاجیک اواسط ماه ژوئن سال جاری با ارسال نامه‌ای رسمی مسئولین این سازمان در شهر خجند را آگاه کردند که تاجیکستان به اینگونه مراکز دیگر نیاز ندارد و آنها باید تعطیل شوند.

کارمندان مراکز فرهنگی و اقتصادی ایران گفتند که آنان را از نیمه دوم ماه ژوئن سال جاری به مرخصی فرستادند.

نمایندگی فرهنگی ایران برای ساکنان محلی بسیار مفید بود، چون کتابخانه‌ای غنی و کامپیوترهایی مجهز به اینترنت داشت.

برنامه‌های اصلی این مرکز مربوط به کمک مالی به ادبا و دانشمندان برای انتشار کتاب‌های آنان، کمک به معالجه پزشکی، فراهم کردن سفرهای رایگان ادبا، آموزگاران دانشگاه‌ها و دانشجویان به ایران برای آشنایی بهتر با این کشور بود.

ایران با استان سغد تاجیکستان همکاری های گسترده اقتصادی و تجاری ندارد و تجار ایرانی عمدتا میوه خشک تاجیکستان را از خجند توسط راه آهن به کشورهای خاور میانه صادر می‌کردند ولی از سال گذشته این همکاری‌ها نیز قطع شده است.

این در حالی است که در طول یک سال اخیر بیشتر سازمان‌های مربوط به ایران، از جمله کمیته امداد امام خمینی (ره) و شرکت‌های تجاری ایران در دوشنبه تعطیل شدند.

انتهای پیام/ز

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *