راهنمای پوشش خبری در رسانه‌ها

[ad_1]

 

نویسنده: دکتر اکبر نصراللهی
تعداد صفحات: 475 (رنگی،مصور)
قطع: وزیری
شابک: 978-600-7320-03-7
نوبت چاپ: اول-بهار 1393
قیمت: 34000 تومان
شمارگان: 2000 نسخه

 

 

راهنمای سفارش:

هزینه کتاب های درخواستی را به شماره حساب 18564383728422 یا شماره کارت 6273811034327640 به نام موسسه خبرگزاری فارس نزد بانک انصار شعبه انقلاب اسلامی کد 1856 واریز کرده و فیش واریزی را به همراه نشانی دقیق پستی و شماره تماس خود از طریق نمابر به شماره 88895540-021 و یا از طریق پست الکترونیک به نشانی publications@farsna.net ارسال فرمائید. برای هماهنگی نیز می توانید با شماره تلفن 88911669-021 تماس حاصل فرمائید. 

شرایط تخفیف:

برای سفارش های رسیده از 10 نسخه به بالا 10 درصد، از 100 نسخه به بالا 20 درصد و از 500 نسخه به بالا 30 درصد تخفیف لحاظ خواهد شد.

 

مراکز فروش در تهران:

1- ضلع شمالشرقی چهارراه کالج-کوچه شهید سعیدی- بن بست شبنم- طبقه همکف- کتابفروشی تخصصی دانشکده رسانه فارس- تلفن: 88911669-021

2- خیابان انقلاب اسلامی- روبروی دانشگاه تهران- جنب بانک ملت-انتشارات کیهان- تلفن:  66469475-021

 

برای دریافت فهرست و مقدمه کتاب می توانید  اینجا اینجا   را کلیک کنید.

 

معرفی کتاب:

 

دکتر نصرالهی در مقدمه، کتاب راهنمای پوشش خبری در رسانه ها را اینگونه معرفی کرده است:

پوشش خبری رایج‌ترین، جذاب‌ترین، متنوع‌ترین، مهم‌ترین، پیچیده‌ترین و جنجالی‌ترین کار رسانه‌ها به‌ویژه رسانه‌های خبری است. اهمیت این ویژگی‌ها با تعدد و کثرت رسانه‌ها، گستره کارها و تکنولوژی‌ها و آرایش  جدید ارتباطی، نه تنها کم نشده بلکه بیشتر نیز شده است. علاوه بر این  افزایش دسترسی‌های مخاطبان به رسانه‌های مختلف و بالارفتن سواد‌‌ آنها  نیز بر حساسیت و اهمیت کار افزوده است.

عوامل آشکار و پنهان بسیاری اعم از درون‌سازمانی و برون‌سازمانی بر پوشش خبری اثر می‌‌گذارند که شناسایی این عوامل و یا میزان تأثیر آن به راحتی ممکن نیست، در عین حال می‌توان با تبادل تجربیات، هم‌آموزی، استفاده از تحقیقات رسانه‌ای، تسلط بر ابزارها و تاکتیک‌‌های خبری و آشنایی با علوم دیگر هم به‌ خوبی خبر را مدیریت کرد و هم این‌که تولیدات خبری رسانه‌های دیگر را تحلیل کرد.

باوجود این اهمیت و افزایش مشتاقان فعالیت در عرصه‌های خبری، تعدد مرکز آموزش روزنامه‌نگاری و مدیریت رسانه در سطوع مختلف (کاردانی، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) و همچنین افزایش تعداد خبرگزاری‌ها، رسانه‌های مکتوب و رادیو وتلویزیونی، متأسفانه منبع جامع و مانعی در این خصوص وجود ندارد. برخی تلاش‌هایی که در این زمینه صورت گرفت ارزنده اما یک بُعدی، غیرکاربردی، غیرمصداقی و مهم‌تر از همه ناکافی و غیربومی است. بنابراین با توجه به بیش از 20 سال تجربه در رسانه‌ها (خبرگزاری، مطبوعات، روابط عمومی و رادیو و تلویزیون) و همین میزان سابقه تدریس در دانشگاه‌های مختلف در سطوح مختلف کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تصمیم گرفتم با توصیه و راهنمایی استادان، همکاران و دانشجویان درس تحلیل پوشش خبری، این اثر را تألیف کنم. بدیهی است پشتوانه تجربی قابل اتکا و اندوخته‌های تئوریک کافی به بنده این اطمینان را می‌دهد که محققان، استادان و دانشجویان عزیز از این کتاب استقبال خواهند کرد به‌ویژه این‌که برخی از مباحث آن مثل مدیریت تکرار، مدیریت واژه‌ها و جملات، مدیریت موضوع، مدیریت تصاویر، مدیریت القاء بی‌طرفی و چگونگی اعمال آن در خبر جدید، جامع و مصداقی و کاربردی ارائه شده است. باوجود این به “هم‌آموزی” باور و از همه بزرگواران انتظار دارم از اعلام نظر و راهنمایی برای چاپ بعدی دریغ نفرمایند. این کتاب هفت فصل دارد؛

در فصل اول اهمیت، تعاریف، ابزارها، رویکردها و راهبردهای پوشش خبری و شیوه‌های اعمال هر کدام از آنها با ذکر مصادیق از رسانه‌های مختلف تشریح شده است.

در فصل دوم، وظایف مدیریت خبر شامل اهمیت، تعاریف، چگونگی و الگوهای مدیریت خبر شامل برنامه‌ریزی، سازماندهی، تصمیم‌گیری و نظارت در خبرهای مطبوعاتی و رادیو تلویزیونی تبیین شده است.

در فصل سوم، مدیریت موضوع‌های خبری، مدیریت واژه‌ها و جملات، مدیریت تصاویر (تصاویر خشن، تصاویر مجرمان و…)، مدیریت تکرار و مدیریت چینش اخبار را به شکل کاربردی و به همراه مصادیق مطبوعاتی و رادیو و تلویزیونی توضیح داده‌ام.

فصل چهارم، به تناقض و تعارض در خبر اختصاص دارد. در این فصل ضرورت هماهنگی بین اجزاء و بخش‌های مختلف رسانه و اهمیت تکمیل‌کنندگی پیام، انواع تعارض، علل تعارض و راهکارهای رفع آن آمده است.

فصل پنجم به تاکتیک‌های متنوع و متعدد پوشش خبری و چگونگی اعمال آن در پوشش خبری پرداخته است. تاکتیک‌های پخش مستقیم خبر، اختصاصی‌سازی، میکروفون فعال، بمباران اطلاعات، شروع قبل از دیگران، موازی‌سازی، صدای مردم و کارشناسان، تقدم و تأخر، حساسیت‌زدایی، قرینه و مقایسه، پوشش دوگانه، عادی‌نمایی، دربانی، رفع تکلیف، نقل و قول، کانتکس و زمینه، هزینه از سرمایه، هزینه برای سرمایه، بالا بردن توقع، زمان ایمن برخی از تاکتیک‌های مهم این فصل هستند.

فصل ششم، سه بخش دارد؛ در بخش اول ضمن تشریح چیستی و اهمیت اخبار فوری، ویژگی‌ها، عناصر و فرایند استفاده از آن در تلویزیون، دو خبر فوری مهم تجزیه و تحلیل شده است. در بخش دوم، مدیریت بی‌طرفی در اخبار، شاخص‌های بی‌طرفی و مدل و راهکارهای اعمال آن در خبر آمده است و در بخش سوم مدیریت سابقه خبر تشریح شده است.

و در فصل هفتم، مدیریت اخبار با توجه به ماهیت متفاوت رسانه‌ها، مدیریت تبلیغ در خبر و بازی در خبر تبیین شده است.

 

انتهای پیام/

 

 

 

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *