وزرای امور خارجه تاجیکستان و مجارستان در «دوشنبه» دیدار کردند

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه، «سراج الدین اصل اف» وزیر امور خارجه تاجیکستان و «پیتر سییارتو» وزیر خارجه مجارستان عصر روز گذشته در «دوشنبه» ملاقات و مسائل دوجانبه، چند جانبه و دورنمای مناسبات 2 کشور در عرصه‌های مختلف را مورد بررسی قرار دادند.

در این دیدار اصل اف و سییارتو دورنمای روابط 2 کشور در زمینه‌های سیاسی، اقتصادی، علمی و فرهنگی را بررسی و بر توسعه بیشتر روابط متقابلا سودمند میان 2 کشور تأکید کردند.

در این ملاقات همچنین پیرامون همکاری تاجیکستان و اتحادیه اروپا و راه‌های تحکیم آن تبادل نظر صورت گرفت.

وزرای امور خارجه تاجیکستان و مجارستان در این دیدار پیرامون تحولات و رویدادهای اخیر منطقه‌ای و بین‌المللی از جمله کمک به دولت افغانستان جهت برقراری صلح، ثبات و شکوفائی در این کشور ابراز علاقه‌مندی کردند.

رؤسای نهادهای دیپلماتیک 2 کشور در سخنانی بر اهمیت آب و انرژی جهت رشد پایدار تاجیکستان و منطقه تأکید کرده و همگرایی منطقه‌ای را همچون عامل شکوفائی آسیای مرکزی و آسیای جنوبی ارزیابی کردند.

طرفین در این دیدار بر مسئله حفظ محیط زیست و تغییر اقلیم تمرکز کرده و جهت تحکیم همکاری‌های 2 کشور در این زمینه آمادگی خود را ابراز نمودند.

وزیر خارجه مجارستان در نشست مطبوعاتی همراه به همتای تاجیک خود با اشاره به تلاش‌های دوشنبه جهت جلوگیری از قاچاق مواد مخدر و گسترش تروریسم از افغانستان به آسیای مرکزی و از این طریق به اروپا، تاجیکستان را تأمین کننده امنیت در منطقه و اروپا دانست.

وی گفت: مجارستان در تلاش است تا کمک‌های اتحادیه اروپا به دوشنبه برای مبارزه با این پدیده‌های نامطلوب تا 100 میلیون یورو افزایش یابد.

سییارتو در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به منابع گسترده آب تاجیکستان و تنش‌های منطقه‌ای در این زمینه گفت: مجارستان دارای تکنولوژی‌های مدرن صنعت آب می‌باشد که وجود آن در تاجیکستان می‌تواند مشکلات مربوط به آب و تنش‌های منطقه‌ای در این خصوص را از بین ببرد و به توسعه اقتصادی این کشور کمک کند.

طرفین از سطح کنونی روابط ابراز خشنودی کرده و بر ضرورت ادامه مکالمه جهت افزایش همکاری‌های سودمند میان 2 کشور تأکید نمودند.

روابط دیپلماتیک میان تاجیکستان و مجارستان از 2 جولای سال 1992 برقرار شده است.

انتهای پیام/.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *