پایان مأموریت فرستاده آمریکا در کابل تغییری در راهبرد منطقه‌ای آمریکا ایجاد نمی‌کند

[ad_1]

به گزارش خبرنگار سایت افغانستان خبرگزاری فارس، روزنامه «الاتحاد» امارات طی یادداشتی با عنوان «جدال بر سر پایان نمایندگی آمریکا در افغانستان و پاکستان» به اخبار رسانه های غربی درباره پایان مأموریت «لارل میلر،» فرستاده ویژه آمریکا به پاکستان و افغانستان پرداخت.

تصمیم پایان ماموریت فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان آن هم به گونه ای که قرار است، جانشینی برای وی تعیین نشود، بدون اطلاع قبلی گرفته شده و حتی برای دیپلمات های وزارت خارجه این کشور نیز غیرمنتظره بود.

بنابراین حتی اگر تلاش های صورت گرفته برای انحلال این پست دست و پا شکسته باشد، اما حرکتی هوشمندانه شمرده می شود، چراکه می تواند وزارت خارجه آمریکا را از پست‌های اضافی که مانعی در مسیر هماهنگی در مسائل جنوب و مرکز آسیاست، خلاصی بدهد.

باراک اوباما، رئیس جمهور سابق آمریکا کار انحلال تدریجی دفتر فرستادگان ویژه این کشور به افغانستان و پاکستان را با کاهش حضور نظامی آمریکا در منطقه آغاز کرده بود اما قرار بود که این اقدام به کندی و با تامل انجام شود که به نظر می رسد خلاف گفته هایش صورت گرفته است.

وزارت خارجه آمریکا در حال بررسی جدی پایان دادن به ماموریت فرستاده ویژه خود به افغانستان و پاکستان است اما گفته که هنوز تصمیم نهایی در این خصوص اتخاذ نشده است و سخنگوی وزارت خارجه آمریکا نیز پاسخی برای سوالات مطرح شده در این قضیه نداشت.

قضیه انحلال پست فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان هم اینک به بحث داغ بین کارشناسان مبدل شده است برخی از آنها معتقدند چنین تصمیمی می تواند به کاهش اهداف و دغدغه های دولت آمریکا در منطقه منجر شود آن هم زمانی که در حال بررسی امکان تقویت حضور نیروهایش در افغانستان است.

دیگر کارشناسان تصمیم وزارت خارجه آمریکا را گامی خوبی توصیف و تاکید کردند: این امر در هماهنگی سیاست های بین دفاتر که مسئولیت های بسیاری برعهده دارند، سهیم است.

آلیسا آیریس، جانشین معاون سابق وزیر خارجه آمریکا در امور جنوب آسیا گفت: سمت فرستاده ویژه به افغانستان و پاکستان، جایگاه و ساختاری به موازات دفتر امور جنوب و مرکز آسیا دارد که یکی از وظایف این دفتر شمرده می‌شود.

وی افزود: دفتر امور جنوب و مرکز آسیا با انتقال دیپلمات های کهنه کارش، به دفتر فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان، منابع مالی خود را از دست داده و شکاف بزرگی در آن ایجاد شد.

الاتحاد امارات نوشت: با گذشت پنج ماه از تشکیل دولت ترامپ کرسی ریاست دفتر امور جنوب و مرکز آسیا خالی است و شاید انحلال پست فرستاده ویژه آمریکا به افغانستان و پاکستان بتواند دفتر جنوب و مرکز آسیا را بار دیگر فعال کند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در لایحه بودجه پیشنهادی خود برای سال 2018 کاهش 28 درصدی یا 10 میلیارد و 900 میلیون دلاری بودجه وزارت خارجه و برخی برنامه‌های مهم بین‌المللی را پیشنهاد داده است.

انتهای پیام/.

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *