کنسپسیون همکاری‌های ضدتروریستی همسود تصویب شد

[ad_1]

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در دوشنبه به نقل از «اوستا»، با پایان نشست شورای ورزای کشور همسود که در پایتخت تاجیکستان برگزار شد، کنسپسیون توسعه همکاری بین کشورهای عضو در زمینه مبارزه با فعالیت اتباع این جامعه در سازمان‌های افراطی و تروریستی تصویب گردید.

میان اعضای این شورا پیرامون موضوعات اولویت دار برای تعامل وزارتخانه‌های کشور جامعه همسود و مسائل موضعی در خصوص مبارزه با جرایم در فضای اتحاد کشورهای مستقل مشترک المنافع تبادل نظر صورت گرفت.

در این اجلاس مسائل مربوط به اجرای تصمیم‌های قبلی مربوط به مبارزه با تروریسم بین المللی و افراط‌گرایی، قاچاق مواد مخدر و دیگر اقدامات مشترک امنیتی مورد بررسی قرار گرفت.

وزرای کشور جامعه همسود همچنین پیش نویس برنامه بین دولتی اقدامات مشترک در زمینه مبارزه با جرایم از جمله جرایم مرزی در تمامی اشکال آن از جمله قاچاق مواد مخدر، روانگردان، قاچاق انسان، مهاجرت غیر قانونی و همچنین جرایمی حوزه فن آوری اطلاعات برای سال‌های 2019-2023 را بررسی کردند.

در پایان این نشست که طی 3 روز در پایتخت تاجیکستان برگزار شد، این شورا کنسپسیون توسعه همکاری میان وزارتخانه‌های کشورهای عضو جامعه همسود در زمینه مبارزه با استخدام شهروندان کشورهای عضو این جامعه در سازمان‌های افراطی و تروریستی را تصویب کرد.

هدف از این سند تأمین امنیت اجتماعی، استقلال و تمامیت ارضی کشورهای عضو، توسعه روابط چند جانبه، همکاری‌های متقابلا سودمند و مشارکت برابر حقوقی در زمینه مسائلی مربوط به نهادهای وزارت کشور، بهبود پایه حقوقی ملی و کمک به توسعه تعامل اطلاعاتی و تجربی در حل و فصل این مشکلات، عنوان شده است.

علاوه بر این اعضا این شورا مسائل مربوط به ایجاد فهرست سازمان‌های تروریستی و افراطی که فعالیت آنها در محدوده کشورهای جامعه همسود ممنوع اعلام شده را مورد بررسی قرار دادند.

سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع پس از فروپاشی شوروی سابق شکل گرفت و اولین نشست این سازمان آگوست سال 1993 میلادی برگزار شده است.

بیانیه تأسیسی این سازمان 21 دسامبر 1991 (20 آذر 1380) در «آلماتی» منتشر و توسط سران کشورهای شرکت کننده در نشست از جمله آذربایجان، ارمنستان، بلاروس، قزاقستان، قرقیزستان، مولداوی، روسیه، تاجیکستان، ترکمنستان، ازبکستان و اوکراین امضا شد.

گرجستان 8 اکتبر 1993 (16 مهر1382) به دنبال موافقت رؤسای جمهور کشورهای عضو با درخواست عضویت این کشور در این سازمان به عضویت سازمان کشورهای مستقل مشترک‌المنافع درآمد.

انتهای پیام/ز

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *